štvrtok 26. apríla 2018
pondelok 23. apríla 2018
zlatý dážď
Na papier sme kvapli hnedý tuš, ktorý sme potom slamkou rozfúkali a vznikli nám tak krásne vetvičky. Myslím, že tuš by sa dal kľudne nahradiť aj hnedou temperovou alebo akrylovou farbou do ktorej je pridané trochu vody aby sa dala rozkvapkať na papier a rozfúkať. Fúkaním nám vznikali krásne obrazce. Keď nám farba uschla tak sme konárikom alebo slamkou dotvorili žltý dážď. Detičkám do tvorenia nikdy nezasahujem nech sa naplno oddajú svojej fantázii.
Juliankin zlatý dážď
Eliankin zlatý dážď
Eli fúkala do slamky veľmi jemnúčko tak sa tuš pomaličky hýbal preto ju viac bavilo tuš len tak rozmazávať drievkom po papiery
Spoločný výtvor, Juli halúzky fúkala a ja som si kvietky domaľovala
sobota 21. apríla 2018
veľryba Gréta
Veľryba Gréta je u nás veľmi obľúbená. Krásne zapadla do našej snahy viesť detičky k láske k prírode. Je to ozaj krásna knižka, ktorá na príbehu veľryby Gréty a jej kamarátov, ukáže deťom, aké nebezpečné sú plastové vrecúška
plávajúce v mori a aký dopad má naše správanie na podmorský svet. Ževraj do roku 2050 bude v
oceáne viac plastov ako rýb. Na záver knihy sú pre deti pripravené tipy, ako môžu pomôcť Gréte a
jej kamarátom – napríklad vymeniť plastovú fľašu za sklenenú alebo si
nosiť na nákupy vlastné vrecko. Julianka sa hneď aj vcítila do jej role a už pár večerov po sebe chodíme celá rodina na jej podmorský koncert. Ocinko v roli morského koníka, Eli je sasanka a Ja žralok Žermén. Posadáme si okolo Julianky a ona si zakaždým vymyslí novú podmorskú pesničku. Bola to veru sranda.
Veľrybku sme si aj vyrobili z papierového taniera, návodom na jej vyrobenie som sa inšpirovala na tejto stránke: http://krokotak.com/2014/07/a-paper-plate-whale/
Detičky si nakoniec veľrybku pomaľovali. Eli zvolila maľovanie štetcom a Julianka chcela aby bola Gréta vyfintená na koncert tak ju pomaľovala farebnými kriedami a vrásky nakrelila fixkou.
záchrana netopiera
Zažili sme ďalšie dobrodružstvo. Záchrana netopiera! Počas prechádzky sme našli na strome asi meter od zeme po zime unaveného netopiera. Svietilo na neho slnko a takmer sa nehýbal. Ak nájdete niekedy cez deň netopiera treba zavolať pomoc a tak sme aj urobili. Pán zoológ, ktorému sme sa dovolali nám dal inštrukcie ako sa o netopiera postarať, kým príde po neho záchrana. Povedal, že ak na neho svieti slnko mu máme vytvoriť tieň, aby nebol dehydratovaný. Išli som do bufetu hľadať kartónovú krabicu, ktorú sme plánovali pripevniť na palicu a umiestniť nad netopiera, aby na neho nesvietilo príliš veľa slnka.Tešila som sa ako detičky uvidia jeho záchranu na vlastné oči. Keď sme mu vytvorili tieň začal sa hýbať. Bolo vidieť, že mu to dobre padlo. Nakoniec sa vycikal a odletel. Poletoval nad jazerom a asi sa snažil uloviť zopár mušiek. Záchrannú akciu sme teda nakoniec odvolali a detičky sa tešili, že netopier je v poriadku.
sobota 14. apríla 2018
bylinkové maslo s medvedím cesnakom
Postup:
Medvedí cesnak sme umyli a počkali sme kým vyschne. Potom sme ho nakrájili na malé kúsky a tie ručne zapracovali do zmäknutého masla. Zmesom sme potom naplnili silikovové formičky a dali do ladničky. Cesnakové masielko sme si vychutnali na domácom chlebíku ale dá sa sním aj fan dochutiť zeleninka opekaná na masielku.
tyčinky s medvedím cesnakom
Postup:
Lístkové cesto sme rozložili, potreli tvarohom a posypali nasekaným medvedím cesnakom a syrom.
Suroviny sme poriadne popritláčali k cestu. Cesto sme preložili na polovicu a zase poriadne pritlačili. Radielkom sme rozkrolili na pásiky.Tyčinky sme poukladali na papier na pečenie a potreli žĺtkom.
jarný sirup proti kašlu
Budete potrebovať:
2 krát pol hrnčeka fialiek
250 ml vody
med
Narhané fialky umyjeme vo vode a zelejeme nad sitkom vodou a necháme stáť 24 hodín.
Na druhý deň výluh privedieme do varu a zalejeme ním novú várku fialiek a necháme stáť 24 hodín.
Potom primiešavame med dokým nevznikne sirupová hustota.
Sirup sa môže užívať každý deň jedna lyžička. V aldničke by mal vydržať do konca tohto leta.
pondelok 9. apríla 2018
migrujúce žabky kvákačky
Konečne sa nám tento rok podarilo pomocť žabkám pri ich migrácii z lesa do vody, aby nakládli vajíčka. Ešte ako študentka som bola s maminkou stavať zábrany pre žabky, aby ich počas ich cesty z lesa k vode nezrazilo auto, kedˇže medzi jazerom a lesom je asfaltová cesta. Dostali sme kropáče a kopali sme. Prenášanie žabiek si Juli a Eli užili dosýtosti a veru je ich tam teraz v čase párenia neúrekom. Julianka sa veľmi tešila, keď sa jej podarilo chytiť jej prvú žabku, radostne nám ju všetkým ukazovala a obdivovali sme je perleťovo zlaté oči. Elušinke zatial stačilo žabku pohladiť, pri každom pohladení prikrčila noštek a s nedôverou v studenú žabiu kožu sa usmiala. Stretli sme aj mladých zooógov, ktorí nám ukázali aj nakladené ikry. Tak sme si ich s úctou k žabkám ohmatali a jemne preskúmali. Tie retiazkové boli obzvlášť zaujímavé. Odvtedy sme sa k jazeru vrátili ešte raz a plánujeme chodiť pozorovať ako sa bude dariť vyliahnutým žubrienkám a neskôr aj mladým žabkám.
štvrtok 5. apríla 2018
vŕbové rybky ihravé
pondelok 2. apríla 2018
sladké prekvapenie pre šibačov
Našim milým šibačom sme vyrobili malé sladké prekvapenie. Julianka s Eliankou upiekli medovníčky a veľkonočných zajačikov, kačičky a mini vajíčka z horkej čokolády.
Papierové vrecúška sme ozdobili pečiatkou vajíčka, ktorú som vyrobila z machovej gumy. Perom som do nej vyryla vzory a potom sme otáčali do farieb. Skúšali sme otláčať do farebného tušu, ktorý som nakvapkala na vystrihnutý kúsok molitanu. Detičky skúšali vyrobiť tiež svoje pečiatky, no vyžaduje si to poriadne pritlačiť aby sa tam vzor vyryl tak výrobu podobných pečiatok skúsime neskôr.
Elianku veľmi baví nalepovať čokoľvek, tak vrecúška ešte dotvorila veľkonočnými nálepkami. A nielen vrecúška....ručičky a kadečo iné :)
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)